Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2022

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego rozwijania zainteresowań dzieci przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa w tym zakup nowości wydawniczych Przedszkole w Brzeźnicy otrzymało we wrześniu 2022 roku środki finansowe na zakup książek i realizację działań promujących czytelnictwo. Cała wspólnota przedszkolna zaangażowała się we wcielenie owych wskazań.
Zaplanowano i zrealizowano następujące działania:

- zakupione zostały książki, opowiadania przygodowe dla dzieci, które czytamy na zajęciach oraz podczas relaksacji

- stworzyliśmy listę wartościowych i inspirujących książek poleconych rodzicom naszych przedszkolaków. Lista została udostępniona w kąciku „Kiermasz Książek„ dla Rodziców i dzieci, opartym na wymianie książek w przedszkolu

- przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne. Stworzyliśmy zakładki do książki, zaprojektowaliśmy okładkę ulubionej książki

- nasza placówka bierze udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie Wielkiej literatury, przeprowadzony został już moduł pierwszy „Czytamy razem z małym Misiem”

- zorganizowaliśmy konkurs rozwijający kreatywność „Moja bajeczka” gdzie nasze przedszkolaki musiały wymyślić własną bajkę i wykonać do tego ilustracje. Nagrodami były zakupione książki

- zorganizowaliśmy wycieczkę do Filii Biblioteki Publicznej w Rudniku znajdującej się w Łubowicach, by zapoznać dzieci z działalnością tego miejsca

- zorganizowaliśmy spotkanie z bohaterem opowiadań dziecięcych – Franklinem, połączone z ciekawymi zajęciami bibliotecznymi

- odbywały się spotkania z Panią Bibliotekarkę z Gminnej Biblioteki Publicznej, która przeprowadziła zajęcia biblioteczne na takie tematy jak: • „Święto Niepodległości”, • „Dzień Jabłka” • „Dzień Guzika” • spotkanie z okazji Głośnego Czytania Bajek

- wzięliśmy udział w przedstawieniu i warsztatach artystycznych w wykonaniu Teatru Bajaderka pt. "Świąteczny list”

Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli, rodziców i dyrektora wokół promocji czytelnictwa w przedszkolu i w środowisku lokalnym. Wzbogacił także aspekty współpracy z biblioteką działającą w naszej gminie. Przedszkolne „Kąciki książek” w salach zostały wzbogacone o nowe pozycje książkowe, które spowodowały zaciekawienie u dzieci i zmotywowały do sięgania po nie. Dzieci miały szansę m. in. wziąć udział w ciekawych zajęciach, pojechać na wycieczkę do biblioteki oraz słuchać utworów czytanych przez zaproszone panie bibliotekarki. Nasze przedszkole wzięło udział w programie promującym czytelnictwo tj. „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Uzyskane pieniądze zostały przeznaczone także na organizację Przedszkolnego Konkursu Rozwijającego Kreatywność.

Udział w programie otworzył wiele możliwości do nowych, ciekawych działań. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w realizację programu w naszym przedszkolu!